Saturday, 3 September 2011

Książki kucharskie na mojej półce (czᶒść 1)

For the English version click hereFor the Love Of Food_7415b copy
Witajcie!!! Dziś zamiast przepisu, chciałam wam opowiedzieć o zakupionych przeze mnie ostatnio książkach.
Rzadko kupujᶒ książki w ksiᶒgarniach, chyba, że są na wyprzedaży. Zazwyczaj po przejrzeniu interesujących mnie książek w ksiᶒgarni, zamawiam wybrane pozycje przez internet (głównie na Amazon.ca)*. Czasem są one nawet o połowᶒ tańsze! Ostatnio zakupione przeze mnie pozycje to: For the Love Of Food autorstwa Denisa Cottera oraz Vegetables from An Italian Garden. Choć z obu książek jestem bardzo zadowolona, to na szczególą uwagᶒ, moim zdaniem, zasługuje zwłaszcza ta pierwsza.
For the Love of Food
Choć nie jadam miᶒsa, rzadko kupujᶒ ksiązki stricte wegetariańskie. Powód? Zazwyczaj powielają one powrzechnie znane przepisy, nie wnosząc nic nowego. Ta książka jest inna. Autor, który jest też właścicielem jednej z najlepszych restauracji wegetariańskich w Wielkiej Brytani, przestawia nowatorskie spojrzenie na wegetarianizm. W książce tej nie znajdziecie przepisu na nic, co jedliście już wczesniej. Połączenia smaków są niezwykle oryginalne i interesujące, jak choćby w przepisie na tartaletki ze szparagami i malinami podane z szampańską salsą z truskawek. A skoro mowa o salsie, kolejną wspaniałą cechą tej książki jest właśnie to, że wiᶒkszość prezentowanych dań podawanych jest z dodatkami (salsą, sosem, sałatką itp.), które wspaniale uzupełniaja główny posiłek.

Jest to książka, dla tych którzy kochaja gotować i nie mają nic przeciwko spᶒdzeniu w kuchni dużej ilości czasu. Przygotowanie wiekszosci dań jest dość pracochłonne, a wiᶒkszość przepisów wymaga wielu składników, ale dla takich dań naprawdᶒ warto. Wiᶒkszość przepisów z powodzeniem nadaje siᶒ do podania gościom i to zarówno tym, którzy nie jadają miᶒsa jak i tym, którzy do wegetarianizmu nastawieni są sceptycznie. Proponowane dania są tak aromatyczne i pełne smaku, iż jestem pewna, że wiᶒkszośc osób nie zauważy nawet, że oto jedzą danie wegetariańskie ;-)

Książka składa siᶒ z dziewiᶒciu rozdziałów: Breakfast, Salad, Risotto, Soup, Mash, All Wrapped up, Bowls, Oven, oraz Sweetness. Każdy przepis opatrzony jest krótkim wstᶒpem napisanym żywym i barwnym jᶒzykiem ze szczyptą poczucia humoru. Ponadto wielu przepisom towrzyszą piᶒkne zdjᶒcia.

Vegetables from an Italian Garden
W przeciwieńswtwie do pierwszej z opisywanych przeze mne książek, przepisy w Vegetables from an Italian Garden (Warzywa z włoskiego ogrodu) są łatwe i nieskomplikowane.
Książka podzielona została na rodziały według pór roku, a nastpnie według warzyw bdących właśnie w sezonie. Prezentowane przepisy są w wikszości wegetarianskie, choć nie brakuje tu także propozycji na potrawy z rybami oraz misem. Ponadto znajdziemy tu wiele cennych informacji na temat warzyw, sposobu ich przechowywani, przyrządzania, a także uprawiania w ogrodzie czy na balkonie. Myśl , że jest to świetna pozycja zarówno dla początkujących jak i nieco już wprawionych kucharzy.
Wypróbowałam już kilka przepisów z pierwszej z opisywanych książek. Efekty bᶒdziecie mogli zobaczyć już wkrótce na moim blogu. Zapraszam :-)

Miłego weekendu !!!
Karo
For the Love Of Food_7492 copy

* w Polce książki dostᶒpne są na Allegro:
For the Love Of Food:
http://allegro.pl/denis-cotter-for-the-love-of-food-i1803940540.html
http://allegro.pl/cotter-for-the-love-of-food-vegetarian-recipes-i1775137012.html

Vegetables from an Italian Garden:

http://allegro.pl/vegetables-from-an-italian-garden-i1767887001.html

5 comments:

Monika said...

Na pewno świetna,ciekawa książka,pozdrawiam

thiessa said...

Namowilas mnie na ta pierwsza ksiazke, zapisalam.
Jesli jestes zainteresowana ciekawymi ksiazkami niepowielajacymi schematow to polecam "Kuchnie wegetariańska z fantazją" Kornelia Schinharl, Sebastain Dickhaut i "Kuchnie wegetariańska", Kornelia Schinharl oraz jesli jeszcze nie masz "Veganomicon" Isa Chandra Moskowitz & Terry Hope Romero.

ewelajna Korniowska said...

Aniu, miło widzieć Cię tak pięknie prezentującą książki:). Obie wyglądają solidnie:)
Czekam na Twoje przepisy:)

Gosia said...

super te ksiazki wygladaja....ja jestem maniaczka kupowania ksiazek kulinarnych, uwielbiam je miec i ogladac :)

Karolina Beaudet said...

Monisia,
też pozdrawiam!!!

Thiessa,
Dziᶒki za sugestie. Nie mam żadnej z tych książek, na pewno siᶒ za nimi rozejrzᶒ. Pozdrawiam!!!

Ewelajna,
Dziᶒki, pierwszy z przepisów z tej książki, podam jeszcze dzisiaj. Pozdrawiam!!!

Gosiu,
To mamy tᶒ samą maniᶒ ;-) Pozdrawiam!!!